QUALITAT DE LES AIGÜES DEPURADES DE SORTIDA
Missatges clau
- El 2025, només el 0,73 % del cabal de sortida de les EDAR de Mallorca, Menorca, Eivissa i Formentera prové de mesos amb incompliment, una millora notable respecte al 13,94 % del 2021.
- Eivissa concentra pràcticament tot l'incompliment de la sèrie, però amb una millora molt marcada: del 51,9 % del volum el 2021 a l'1,0 % el 2025.
- Mallorca i Menorca es mantenen pràcticament net tota la sèrie, amb algun repunt puntual el 2025 (0,5 % i 1,2 % respectivament).
- Formentera compleix el 100 % del seu volum de sortida els cinc anys de la sèrie, sense cap incompliment registrat.
- Aquesta bona notícia conviu amb una lectura més matisada per EDAR: diverses EDAR petites d'Eivissa (Cala Sant Vicent, Sant Joan de Labritja) tenen percentatges d'incompliment alts en termes relatius, però el seu pes en volum total és petit i no mouen gaire la xifra agregada de l'illa.
- L'11 % del cabal de sortida balear el 2025 compleix només gràcies al percentatge de reducció, no perquè la concentració de sortida estigui per sota del llindar legal; el pes és més gran a Eivissa (10,2 %) i Mallorca (11,8 %). Alguns casos (Sant Antoni, Cala Tarida) arriben a 370 mg/l de DQO, quasi el triple del límit.
- El compliment per llindar cau notablement als mesos d'estiu (juny-setembre) a Mallorca (80,1 %, davant del 92,7 % la resta de l'any) i Eivissa (84,3 % davant del 91,6 %), mentre el compliment per rendiment es manté igual d'alt —el mateix mecanisme de compliment amagat, concentrat precisament quan la pressió turística és més gran. A Menorca, en canvi, l'estiu no agreuja el problema.
Introducció
Un cop tractada, l'aigua residual, l'efluent, es retorna al medi o es reutilitza. Aquest capítol avalua si compleix els requisits d'abocament de la normativa estatal (RD 509/1996), que fixa per a cada paràmetre un llindar de concentració màxima o, alternativament, un percentatge mínim de reducció respecte a l'entrada.
Els límits aplicats són: DBO5 ≤ 25 mg/l o reducció ≥ 70 %; DQO ≤ 125 mg/l o reducció ≥ 75 %. El SS no compta per al veredicte de compliment, el RD 509/1996 (Annex I, nota 4) el defineix explícitament com a paràmetre opcional.
El criteri de compliment és el mateix que es va validar contra l'Informe de Sanejament i Depuració 2024 d'ABAQUA: per a cada EDAR i cada mes, es pren la mostra (o les dues, per a EDAR grans) amb el valor més favorable, i es comprova si compleix. El resultat, en aquesta edició, es presenta com el percentatge del cabal anual que prové de mesos no conformes, igual que als capítols de qualitat i salinitat d'entrada.
La qualitat de sortida no es pot llegir de manera aïllada del capítol de qualitat d'entrada: com es detalla més avall, els casos que només compleixen gràcies al rendiment coincideixen sistemàticament amb una entrada especialment carregada, i l'entrada, al seu torn, es relaciona amb el creixement demogràfic detectat al bloc de pressió humana d'aquest mateix informe (creixement de la població residencial d'entre un 12 % i un 16 % entre el 2016 i el 2025 a Mallorca, Menorca i Eivissa).
Estat i tendències
Per a cada illa es presenten dues gràfiques complementàries: quin percentatge del cabal de sortida compleix el criteri de rendiment (percentatge de reducció respecte a l'entrada) i quin percentatge compleix el criteri de llindar (concentració per sota del límit), com a criteris independents. El RD 509/1996 considera que una EDAR compleix si arriba a un dels dos; el compliment legal final —que combina totes dues vies— es comenta en text al final de cada illa.
Mallorca
Figura 1. Mallorca: cabal de sortida (hm³) segons si compleix per rendiment, per any (2021-2025). Elaboració pròpia amb dades d'ABAQUA.
El compliment per rendiment a Mallorca es manté estable entre el 90 % i el 94 % tota la sèrie, amb el 90,5 % del 2025 com el valor més baix. Les EDAR amb pitjor rendiment el 2025 són Felanitx (6 % de reducció de DBO5, 25 % de DQO), Formentor (32 % i 9 %) i Cala D’or (39 % i 28 %) —molt per sota del mínim exigit (70 % i 75 %) algun mes de l'any.
Figura 2. Mallorca: cabal de sortida (hm³) segons si compleix per llindar, per any (2021-2025). Elaboració pròpia amb dades d'ABAQUA.
El compliment per llindar baixa al 87,7 % el 2025, el valor més baix de la sèrie, davant del 96,5 % del 2021. Cas Concos (2005, mai remodelada) n'és el cas més marcat de l'illa —fins a 256 mg/l de DQO alguns mesos, molt per sobre del llindar, tot i complir per rendiment.
Les EDAR amb pitjor concentració de sortida el 2025 són Cala Dor (188 mg/l de DBO5, 490 mg/l de DQO) i Cala Ferrera (204 i 464 mg/l) —fins a set vegades el llindar de DBO5 (25 mg/l) i quatre vegades el de DQO (125 mg/l). Porto Colom registra un valor encara més extrem el setembre (320 i 720 mg/l), però amb una entrada més neta que la sortida aquell mes —una anomalia de dades que caldria verificar, i que s'ha exclòs d'aquesta comparació.
El 2025, el 0,5 % del cabal de sortida de Mallorca incompleix legalment (no arriba ni al llindar ni al rendiment), sobretot per Colònia de Sant Jordi, Artà i Formentor.
El problema de sortida s'agreuja precisament als mesos de màxima pressió turística: entre juny i setembre, el compliment per llindar cau al 80,1 % (davant del 92,7 % la resta de l'any), mentre el compliment per rendiment es manté igual d'alt (98,1 %) —el patró exacte que amaga concentracions elevades rere un compliment legal net. 17 de les 56 EDAR de Mallorca superen el llindar de DBO5 (25 mg/l) algun mes d'estiu: Cala Ferrera (90 mg/l); Sa Ràpita (90 mg/l); Cas Concos (80 mg/l); Felanitx (75 mg/l); Platja de Muro (49 mg/l); Formentor (49 mg/l); Estellencs (47 mg/l); Llubí (41 mg/l); Artà (34 mg/l); Banyalbufar (34 mg/l); Colònia de Sant Jordi (33 mg/l); Campos (33 mg/l); Capdepera (30 mg/l); Cales Manacor (28 mg/l); Son Servera (28 mg/l); Ses Salines (27 mg/l); Vilafranca (26 mg/l). Sis d'aquestes també superen el llindar de DQO (125 mg/l): Cas Concos (256 mg/l); Sa Ràpita (165 mg/l); Felanitx (164 mg/l); Cala Ferrera (150 mg/l); Platja de Muro (145 mg/l); Colònia de Sant Jordi (137 mg/l).
Menorca
Figura 3. Menorca: cabal de sortida (hm³) segons si compleix per rendiment, per any (2021-2025). Elaboració pròpia amb dades d'ABAQUA.
El compliment per rendiment a Menorca es manté sempre per sobre del 95 %, amb el 95,7 % del 2025 com el valor més baix de la sèrie.
Es Mercadal és l'única EDAR de l'illa amb problemes de rendiment el 2025: un mes va reduir només el 5 % de la DQO i el 60 % de la DBO5, molt per sota dels mínims exigits.
Figura 4. Menorca: cabal de sortida (hm³) segons si compleix per llindar, per any (2021-2025). Elaboració pròpia amb dades d'ABAQUA.
El compliment per llindar és encara més alt i estable: sempre per sobre del 98 %, amb el 98,4 % del 2025.
Es Mercadal torna a ser l'única EDAR de l'illa que supera el llindar algun mes, amb 79 mg/l de DBO5 i 253 mg/l de DQO —al voltant del doble dels límits legals.
El 2025, l'1,2 % del cabal de sortida de Menorca incompleix legalment, atribuïble gairebé tot a Es Mercadal.
A diferència de Mallorca i Eivissa, Menorca no mostra un agreujament clar als mesos de màxima pressió turística: només Es Mercadal supera el llindar de DBO5 (25 mg/l, amb 79 mg/l) i el de DQO (125 mg/l, amb 253 mg/l) algun mes d'estiu, i el compliment per llindar de l'illa entre juny i setembre (97,3 %) és gairebé igual que la resta de l'any (99,2 %).
Eivissa
Figura 5. Eivissa: cabal de sortida (hm³) segons si compleix per rendiment, per any (2021-2025). Elaboració pròpia amb dades d'ABAQUA.
El compliment per rendiment a Eivissa fa un salt notable el 2025, fins al 98,0 %, després d'anys molt més baixos (48-52 % el 2021-2023, 66,5 % el 2024).
Les EDAR amb pitjor rendiment el 2025 són Sant Joan de Labritja (0 % de reducció de DBO5, 2 % de DQO), Sant Josep (34 % i 15 %) i Cala Llonga (31 % i 23 %) —pràcticament sense capacitat de reducció efectiva algun mes de l'any, molt per sota del 70-75 % exigit.
Figura 6. Eivissa: cabal de sortida (hm³) segons si compleix per llindar, per any (2021-2025). Elaboració pròpia amb dades d'ABAQUA.
El compliment per llindar segueix el mateix patró de recuperació: del 45-58 % del 2021-2024 al 88,8 % del 2025. Sant Antoni (1990, remodelada el 2011) i Cala Tarida (2017, mai remodelada) en són els casos que més s'allunyen del llindar, amb mesos de fins a 370 mg/l de DQO —quasi el triple del límit de 125 mg/l— tot i complir per rendiment. El contrast entre totes dues —una EDAR antiga i una de les més noves de l'illa, totes dues amb el mateix problema— reforça que la causa de fons és la càrrega d'entrada, no l'antiguitat de la instal·lació.
Les concentracions més altes de l'illa, però, corresponen a EDAR petites: Cala Llonga (363 mg/l de DBO5, 870 mg/l de DQO), Sant Joan de Labritja (410 i 825 mg/l) i Sant Josep (310 i 685 mg/l) —fins a setze vegades el llindar de DBO5 i set vegades el de DQO, tot i que el seu pes en volum és petit.
El 2025, l'1,0 % del cabal de sortida d'Eivissa incompleix legalment, repartit entre Cala Llonga, Cala Sant Vicent, Sant Josep, Port de Sant Miquel i Sant Joan de Labritja —totes EDAR petites, sense que cap en concentri la major part.
Igual que a Mallorca, el problema de sortida s'agreuja als mesos de màxima pressió turística: entre juny i setembre, el compliment per llindar cau al 84,3 % (davant del 91,6 % la resta de l'any), mentre el compliment per rendiment es manté igual d'alt (98,8 %). 8 de les 11 EDAR de l'illa superen el llindar de DBO5 (25 mg/l) algun mes d'estiu: Cala Llonga (363 mg/l); Sant Joan de Labritja (221 mg/l); Port de Sant Miquel (199 mg/l); Cala Sant Vicent (189 mg/l); Cala Tarida (166 mg/l); Sant Josep (135 mg/l); Sant Antoni (91 mg/l); Santa Eulària des Riu (91 mg/l). Les mateixes vuit també superen el llindar de DQO (125 mg/l): Cala Llonga (870 mg/l); Sant Joan de Labritja (671 mg/l); Cala Sant Vicent (435 mg/l); Port de Sant Miquel (405 mg/l); Cala Tarida (370 mg/l); Sant Josep (300 mg/l); Sant Antoni (210 mg/l); Santa Eulària des Riu (195 mg/l).
Formentera
Figura 7. Formentera: cabal de sortida (hm³) segons si compleix per rendiment, per any (2021-2025, 1 EDAR). Elaboració pròpia amb dades d'ABAQUA.
Formentera compleix sempre el criteri de rendiment, amb l'única excepció del 2024 (70,8 %), quan la mala qualitat puntual de l'entrada en va reduir temporalment la reducció aconseguida.
Els mesos d'agost i setembre del 2024 en són la causa: la reducció de DQO va baixar fins al 67,8 % i el 71,9 % respectivament, per sota del 75 % exigit, tot i que la concentració de sortida es va mantenir per sota del llindar en tots dos casos.
Figura 8. Formentera: cabal de sortida (hm³) segons si compleix per llindar, per any (2021-2025, 1 EDAR). Elaboració pròpia amb dades d'ABAQUA.
El compliment per llindar, en canvi, és del 100 % els cinc anys de la sèrie, sense cap excepció —coherent amb el fet que és, per cinquè any consecutiu, l'única illa sense cap volum de sortida amb incompliment.
El 2025, cap volum de sortida incompleix a Formentera.
Formentera és, de fet, l'única illa que tampoc registra cap incompliment de llindar als mesos d'estiu, coherent amb el 100 % de compliment que manté tot l'any.
Resum: per què importa la via de compliment
Aquests casos coincideixen amb una entrada especialment carregada, no amb un mal funcionament de la depuradora: l'entrada mitjana dels casos que només compleixen per rendiment és de 433 mg/l de DBO5 i 1.284 mg/l de DQO, davant dels 317 i 693 mg/l de mitjana de totes les mostres del 2025 —1,4 i 1,9 vegades més. El rendiment mitjà d'aquests casos és del 85 %, sempre per sobre del mínim exigit (mai per sota del 73 %): la depuradora hi treu un percentatge de contaminació alt, però com que hi arriba una aigua excepcionalment bruta, el que en queda en termes absoluts continua sent elevat. Aquest patró reforça la troballa del capítol de qualitat d'entrada: l'empitjorament de l'aigua que arriba a les EDAR des del 2023 no es queda només en aquell capítol, sinó que es filtra —parcialment esmorteït per un bon rendiment de tractament— fins a la qualitat de sortida.
Aquesta lectura no vol dir que aquestes EDAR incompleixin la normativa —hi compleixen, segons el criteri legal vigent—, però sí que matisa el que vol dir "complir": una EDAR pot legalment abocar aigua amb una càrrega contaminant notable si prové d'una entrada encara pitjor, sense que el compliment per si sol ho reflecteixi.
Conclusions
El conjunt de les quatre illes mostra una millora clara i sostinguda: el volum de sortida amb incompliment baixa del 13,9 % del 2021 al 0,7 % del 2025, amb la caiguda més pronunciada entre 2023 i 2025.
Eivissa explica gairebé tota aquesta millora: concentrava la major part de l'incompliment del bloc de sanejament fins al 2024, i el 2025 s'ha reduït a un volum residual (1,0 %). Aquest capítol no disposa de dades tècniques (obres, canvis operatius) per explicar-ne el motiu amb precisió, més enllà del que ja s'apunta a la fitxa de Formentera —una renovació d'infraestructura antiga en curs a la mateixa illa.
La lectura per volum i la lectura per EDAR conten històries diferents i complementàries: diverses EDAR petites d'Eivissa (Cala Sant Vicent, Sant Joan de Labritja) incompleixen una part important del seu propi volum el 2025, però com que són petites en relació amb el conjunt de l'illa, l'indicador agregat no ho reflecteix amb força. Totes dues lectures són vàlides; convé tenir-les presents alhora.
Formentera és, per cinquè any consecutiu, l'única illa sense cap volum de sortida amb incompliment, tot i tenir un dels pitjors registres d'entrada i de salinitat de tot l'informe.
Destaca l’increment d’incompliments a Mallorca i Eivissa durant el període estival segons el criteri de superació de llindar a causa de l’increment dels cabals d’entrada al període estival.
Metodologia
Definició |
Percentatge del cabal anual de sortida de les EDAR que prové de mesos amb incompliment dels límits d'abocament del RD 509/1996: DBO5 ≤ 25 mg/l o reducció ≥ 70 %; DQO ≤ 125 mg/l o reducció ≥ 75 %. El SS no compta (Annex I, nota 4: paràmetre opcional). |
|---|---|
Criteri de compliment mensual |
Per a cada EDAR i mes, es pren la mostra (Empresa gestora o Agència) amb el valor més favorable —la de concentració més baixa—; per a EDAR grans (≥50.000 habitants equivalents), les dues mostres més favorables. El mes compleix si la mostra (o totes dues) compleix DBO5 i DQO, per llindar o per reducció. |
Validació |
Aquest criteri de compliment (a escala EDAR-any) s'ha contrastat contra l'Informe de Sanejament i Depuració 2024 d'ABAQUA i en reprodueix exactament els resultats: Mallorca i Menorca compleixen, i el 100 % de l'incompliment d'Eivissa correspon a la depuradora de Vila. La presentació en volum (hm³) d'aquesta edició és una elaboració pròpia sobre aquest mateix criteri validat, no una xifra publicada directament per ABAQUA. |
Llindar vs. rendiment |
Per a cada mostra seleccionada, es comprova per separat si compleix per concentració (llindar) i si compleix per percentatge de reducció (rendiment). Una EDAR es classifica com a "només per rendiment" si en algun mes seleccionat la concentració supera el llindar però la reducció hi arriba igualment. |
Càlcul del percentatge de volum |
Per a cada EDAR i any, se suma el cabal mensual dels mesos no conformes i es divideix pel cabal total tractat aquell any. Els resultats s'agreguen per illa sumant els cabals de totes les EDAR. |
Font de dades |
Fitxer unificat EDARS 2021-2025 (dades obertes d'ABAQUA), combinant els fulls d'Empresa gestora i d'Agència/control extern, i cabal mensual reportat per EDAR. |
Tractament d'anomalies de cabal |
S'han detectat i corregit puntualment valors de cabal mensual anòmals (superiors a 15 vegades la mediana de la mateixa EDAR), substituint-los per aquesta mediana. |
Cobertura |
80 EDAR: 56 a Mallorca, 12 a Menorca, 11 a Eivissa (amb Sa Coma), 1 a Formentera. |
Temporalitat |
Anual, 2021-2025. |
Advertència metodològica |
Les xifres d'aquest capítol són un càlcul propi a partir de dades brutes d'ABAQUA. El criteri de compliment per EDAR-any està validat contra l'informe oficial 2024; la presentació en volum (hm³) i el detall mensual no s'han pogut contrastar amb la mateixa precisió. S'han detectat i exclòs dues mostres amb valors anòmals (Porto Colom, setembre 2025, i Can Bossa, novembre 2025, totes dues amb la concentració d'entrada per sota de la de sortida, físicament inversemblant), pendents de verificació amb ABAQUA. |









