CONSUM URBÀ D'AIGUA

Missatges clau

  • Les xarxes urbanes de les Illes Balears van subministrar 142,39 hm³ el 2024, el volum més alt de tota la sèrie, i en van lliurar 111,12 hm³ als comptadors dels usuaris. La resta, 31,27 hm³, és aigua no comptabilitzada.
  • El consum registrat creix un 15,8 % entre el 2014 i el 2024, més ràpid que el subministrament, que ho fa un 10,6 %. La diferència es correspon amb una reducció de l'aigua no comptabilitzada, que passa de 32,82 a 31,27 hm³: el sistema lliura més aigua als comptadors sense augmentar en la mateixa proporció el que capta.
  • Formentera és l'illa que més creix, amb un consum un 63,8 % superior al del 2014, seguida de Menorca (+21,9 %), Eivissa (+16,8 %) i Mallorca (+14,6 %). El cas formenterenc, però, es concentra entre el 2022 i el 2024 i no s'explica per la població.
  • L'origen de l'aigua separa clarament l'arxipèlag. Formentera s'abasteix al 100 % de dessalació i Eivissa ja n'obté el 64 % —eren el 38,8 % el 2014—, mentre que Menorca depèn de l'aigua subterrània en un 86,7 % i Mallorca en un 64,5 %.
  • L'arxipèlag subministra a la xarxa 246,7 litres per persona present i dia, pèrdues incloses. Com que el càlcul inclou població no connectada a la xarxa, és un valor mínim i no permet afirmar que es compleixi el màxim de 250 litres de l'article 33 de la Normativa del Pla Hidrològic. Menorca el supera deu dels onze anys de la sèrie i el 2024 se situa en 254,4. En onze anys la dotació balear amb prou feines s'ha mogut —249,6 el 2014 i 246,7 el 2024—: la reducció de l'aigua no comptabilitzada s'ha traduït en més aigua servida, no en menys aigua per persona.
  • L'aigua subterrània que declaren les xarxes municipals de Menorca supera en un 31,3 % l'assignació de proveïment que el Pla reserva a l'illa. Mallorca s'hi manté just per sota i Eivissa, un 9,8 % per sota.

Introducció

El consum urbà és l'aigua que les xarxes municipals de distribució lliuren a habitatges, hotels, comerços, serveis públics i polígons industrials connectats. És l'ús més gran del sistema hídric balear i, a diferència del consum dispers en sòl rústic, és el que es mesura amb comptadors, el que es tarifa i el que la planificació pot gestionar amb instruments directes.

Aquest capítol distingeix dues magnituds que sovint es confonen. El total subministrat és el volum que entra a la xarxa, sigui quin sigui el seu origen. El consum registrat és el que arriba a comptador. La diferència entre tots dos és l'aigua no comptabilitzada, que s'analitza en detall al capítol de pèrdues a la xarxa; aquí serveix per no confondre l'aigua que el sistema capta amb la que efectivament utilitza la població.

L'origen de l'aigua subministrada té conseqüències directes sobre els aqüífers: l'aigua subterrània és la que exerceix pressió sobre les masses d'aigua subterrània i la dessalada no. A Mallorca hi ha, a més, aigua superficial dels embassaments de Cúber i el Gorg Blau, i un volum considerable classificat com a potabilitzada, una categoria d'origen mixt que agrupa l'aigua tractada abans d'entrar a la xarxa i que no permet identificar-ne la procedència.

Un tercer eix d'anàlisi és la dotació per persona i dia, que l'article 33 de la Normativa del Pla Hidrològic fixa en un màxim de 250 litres a assolir. El text de l'article precisa que s'ha de mesurar tenint en compte la població de dret i l'estacional, i que inclou tots els aprofitaments connectats a les xarxes municipals, incloent-hi les pèrdues en conduccions, dipòsits i xarxes de distribució. El denominador que s'utilitza aquí és, per tant, l'índex de pressió humana. Aquest índex inclou també la població que no està connectada a la xarxa, de manera que la dotació d'aquest capítol, que mesura l'aigua subministrada a la xarxa per persona present i dia, és un valor mínim.

A diferència de l'edició anterior d'aquest informe, que analitzava cinc municipis d'Eivissa amb dades mensuals facilitades per la concessionària, aquesta edició cobreix 66 dels 67 municipis de les Illes Balears (falta Sineu) amb dades anuals procedents de la Direcció General de Recursos Hídrics. Les xifres no són directament comparables amb les de l'informe de 2024.

L'anàlisi es presenta illa per illa i la comparació es reserva per a les conclusions.

Estat i tendències

Mallorca

Figura 1. Mallorca: aigua subministrada a la xarxa urbana i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 1. Mallorca: aigua subministrada a la xarxa urbana i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

Mallorca subministra 108,57 hm³ i en lliura 85,25 als comptadors, el 76,7 % del consum urbà balear. La seva taxa d'aigua no comptabilitzada és del 21,5 %, la més baixa de les tres illes majors, i la seva dotació és de 248,6 litres per persona present i dia, un valor mínim que no permet afirmar que quedi per sota dels 250 de l'article 33.

El consum hi ha crescut un 14,6 % des del 2014: el ritme més baix de les quatre illes, però el més gran en valor absolut, amb 10,87 hm³ addicionals. El sotrac de 2020 hi va ser intens i la recuperació posterior ha estat completa.

El que la singularitza és la diversitat d'orígens. Cap altra illa combina quatre fonts: el 64,5 % prové d'aigua subterrània, el 15,8 % de dessalació, el 4,4 % dels embassaments de Cúber i el Gorg Blau, i un 15,3 % apareix classificat com a potabilitzada, una categoria d'origen mixt que impedeix atribuir aquest volum a una font concreta. El capítol de demanda d'aigua dessalada hi aporta una referència d'escala: dels 26,12 hm³ que l'Agència Balear de l'Aigua va subministrar en alta a l'illa el 2024, 8,94 eren recursos naturals —sa Font de sa Costera i els pous de s'Estremera i sa Marineta— i no aigua dessalada. Aquesta diversificació li dona una flexibilitat que les altres illes no tenen, però la deixa just al límit de la seva assignació de proveïment: els 70,00 hm³ d'aigua subterrània que declaren les seves xarxes contra els 70,33 assignats.

Figura 2. Mallorca: aigua subministrada a la xarxa urbana de cada municipi el 2024, ordenats de major a menor i desglossats segons l'origen del recurs. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears. Les 52 files es presenten en dues columnes amb la mateixa escala horitzontal.
Figura 2. Mallorca: aigua subministrada a la xarxa urbana de cada municipi el 2024, ordenats de major a menor i desglossats segons l'origen del recurs. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears. Les 52 files es presenten en dues columnes amb la mateixa escala horitzontal.

La figura d'origen per municipi mostra que la diversificació de Mallorca no és homogènia: només tretze dels seus 52 municipis reben aigua dessalada i cinc en tenen de superficial o de potabilitzada —tres de cada, i només Palma les dues alhora—. Palma és, de fet, l'únic municipi que combina les quatre procedències, i la resta de l'illa depèn essencialment de l'aigua subterrània. La flexibilitat insular és, doncs, una flexibilitat de l'àrea metropolitana i dels nuclis costaners, no del conjunt del territori.

La distribució municipal del subministrament segueix de prop el mapa turístic de l'illa: després de Palma i Calvià hi apareixen Manacor, Alcúdia, Llucmajor i Santanyí. Convé recordar una conseqüència metodològica: en municipis amb molta població estacional, les dotacions calculades sobre població censada sobreestimen el consum per persona, i és per això que la planificació utilitza l'índex de pressió humana com a denominador.

La concentració és, a més, la més alta de l'arxipèlag. Palma sola rep 37,25 hm³ —el 34 % del subministrament de l'illa i el 26 % del balear— i Calvià 12,62. Entre tots dos superen el volum conjunt d'Eivissa i Menorca. El tercer, Manacor, ja baixa a 5,58 hm³. Això fa que la mitjana insular estigui molt determinada per pocs municipis, i que la dotació de 248,6 litres reflecteixi sobretot el comportament de l'àrea de Palma i dels grans nuclis turístics.

Menorca

Figura 3. Menorca: aigua subministrada a la xarxa urbana i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 3. Menorca: aigua subministrada a la xarxa urbana i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

Menorca subministra 13,04 hm³ i consumeix 10,13, el 9,1 % del total balear. La seva dotació és de 254,4 litres per persona present i dia i és l'única illa que supera el valor de referència de 250 que fixa l'article 33. La seva taxa d'aigua no comptabilitzada és del 22,3 %.

El consum hi ha crescut un 21,9 % des del 2014, el segon ritme més alt de l'arxipèlag. La dotació, en canvi, és pràcticament la mateixa que el 2014 (254,7 litres): el subministrament i la població present han crescut al mateix ritme.

La seva característica definitòria és la dependència del subsol: el 86,7 % de l'aigua urbana és subterrània. La dessalació, que a la sèrie de producció disponible no registra volum a Ciutadella fins al 2019, amb prou feines cobreix el 9,3 %, i un 4,0 % apareix com a potabilitzada. És, de les quatre illes, la que menys ha substituït recurs subterrani per recurs alternatiu: el 2024 l'Agència Balear de l'Aigua hi va subministrar 1,21 hm³, el 9,3 % del total de les seves xarxes.

Menorca combina la dotació més alta de l'arxipèlag amb la major dependència del subsol, i és l'única illa on l'aigua subterrània de les xarxes supera clarament l'assignació de proveïment del Pla: 11,31 hm³ declarats contra 8,61 assignats, un 31,3 % per damunt.

Figura 4. Menorca: aigua subministrada a la xarxa urbana de cada municipi el 2024, ordenats de major a menor i desglossats segons l'origen del recurs. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 4. Menorca: aigua subministrada a la xarxa urbana de cada municipi el 2024, ordenats de major a menor i desglossats segons l'origen del recurs. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

La figura d'origen per municipi ho fa evident: de vuit municipis, només Ciutadella rep aigua dessalada i dos tenen una part com a potabilitzada. Els altres cinc s'abasteixen exclusivament d'aigua subterrània.

Ciutadella encapçala el subministrament amb 4,71 hm³, seguida de Maó (2,36) i Es Mercadal (1,59).

Eivissa

Figura 5. Eivissa: aigua subministrada a la xarxa urbana i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 5. Eivissa: aigua subministrada a la xarxa urbana i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

Eivissa subministra 19,76 hm³ i consumeix 14,86, el 13,4 % del total balear. La seva dotació és de 240,1 litres per persona present i dia, la més baixa de les tres illes majors i l'única que ha baixat respecte del 2016, quan era de 242,3. La seva taxa d'aigua no comptabilitzada, en canvi, és la més alta de l'arxipèlag: el 24,8 %.

El consum hi ha crescut un 16,8 % des del 2014. Que la dotació hagi baixat mentre el consum creixia significa que la població present ha crescut més de pressa que el subministrament, cosa que no passa a cap altra illa.

És l'illa que ha transformat més profundament el seu model d'abastament. El 64,0 % del subministrament ja és aigua dessalada i només el 36,0 % és subterrània, quan el 2014 la proporció era del 38,8 % contra el 61,2 %. El salt decisiu es produeix entre el 2018 i el 2019 —del 44,6 % al 57,0 %— i coincideix amb la posada en marxa de la dessaladora de Santa Eulària, que passa de produir 0,42 hm³ el 2018 a 2,73 el 2019. Des d'aleshores la proporció ha continuat pujant fins al 64,0 % actual, però a un ritme molt més lent. Els anys 2020 a 2022 no s'hi citen perquè, com s'explica a Observacions, el desglossament per origen d'aquells exercicis no quadra amb el total subministrat.

Aquesta substitució té un resultat mesurable: l'aigua subterrània de les seves xarxes se situa un 9,8 % per sota de l'assignació de proveïment del Pla —7,12 hm³ contra 7,89—, un marge que no té cap altra illa amb captacions pròpies. La lectura és directa perquè el que l'Agència subministra a Eivissa és aigua dessalada en pràctica totalitat: el 2024 en va aportar 12,77 hm³, el 64,6 % del subministrament urbà de l'illa.

Figura 6. Eivissa: aigua subministrada a la xarxa urbana de cada municipi el 2024, ordenats de major a menor i desglossats segons l'origen del recurs. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 6. Eivissa: aigua subministrada a la xarxa urbana de cada municipi el 2024, ordenats de major a menor i desglossats segons l'origen del recurs. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

A diferència de les altres illes, els cinc municipis d'Eivissa combinen aigua subterrània i dessalada, sense cap que depengui d'una sola font. Aquesta uniformitat coincideix amb l'existència d'una xarxa en alta que distribueix la producció de les tres dessaladores, i fa que la substitució hagi estat insular i no d'uns quants nuclis.

Els tres municipis principals estan molt igualats: Santa Eulària des Riu (5,69 hm³), Sant Josep (5,27) i Eivissa (5,12), seguits de Sant Antoni de Portmany (3,09) i Sant Joan de Labritja (0,59).

Formentera

Figura 7. Formentera: aigua subministrada a la xarxa urbana i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 7. Formentera: aigua subministrada a la xarxa urbana i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

Formentera subministra 1,02 hm³ i consumeix 0,87, el 0,8 % del total balear. La seva dotació és de 146,9 litres per persona present i dia, un valor que no és comparable amb el de les altres illes pel pes elevat de la població no connectada a la xarxa (vegeu Metodologia), i el 100 % del subministrament és aigua dessalada: la xarxa urbana de l'illa no toca l'aqüífer. La seva taxa d'aigua no comptabilitzada, del 14,6 %, és l'única de l'arxipèlag per sota del 17 % de pèrdues reals que l'article 52 de la Normativa del Pla fixa com a objectiu per al 2027.

És, alhora, l'illa que més creix amb diferència: el consum és un 63,8 % superior al del 2014 i la dotació ha passat de 89,3 litres el 2016 a 146,9 el 2024. Aquest creixement mereix una lectura acurada, perquè no es distribueix al llarg de la sèrie: entre 2014 i 2019 el subministrament es va mantenir estable entre 0,63 i 0,71 hm³, i el creixement es concentra entre el 2022 i el 2024, amb increments anuals del 20, 22 i 15 %. El +19 % del 2021 és sobretot recuperació després del 2020: aquell any el subministrament (0,61 hm³) encara era inferior al del 2019 (0,71).

Aquest patró no s'explica per la població. Segons el capítol de pressió humana, l'índex de pressió humana de Formentera ha baixat un 8,9 % entre 2016 i 2024, i la població resident també cau. Les dades disponibles no permeten determinar-ne la causa. La sèrie de producció de la dessaladora de Ca Marí acompanya el moviment —de 0,69 hm³ el 2018 a 0,91 el 2024— però no permet atribuir-lo a un límit de capacitat: la planta té 5.000 m³/dia instal·lats i el 2018 i el 2019 en produïa el 38 i el 39 %.

El que sí que es pot afirmar és que el creixement és real tant en el subministrament com en el consum registrat. El seu nivell per persona, en canvi, no es pot comparar amb el de la resta d'illes.

Conclusions

La comparació entre illes

Figura 8. Illes Balears: aigua subministrada a les xarxes urbanes i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 8. Illes Balears: aigua subministrada a les xarxes urbanes i consum registrat, 2014-2024. La superfície ombrejada correspon a l'aigua no comptabilitzada. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

Agregada, la sèrie de 2014 a 2024 mostra un creixement sostingut interromput per un únic sotrac. El subministrament passa de 128,77 hm³ el 2014 a 142,39 el 2024, un augment del 10,6 %, i el consum registrat de 95,95 a 111,12 hm³, un 15,8 %. La franja que separa totes dues línies —l'aigua no comptabilitzada— s'estreny lleugerament, de 32,82 a 31,27 hm³.

L'excepció és el 2020, quan el consum s'enfonsa fins als 85,73 hm³ per l'aturada de l'activitat turística. Convé subratllar-ho perquè condiciona qualsevol lectura de la sèrie: si l'anàlisi comencés el 2020, tot el que ha passat després semblaria un creixement extraordinari, quan en realitat bona part és recuperació. El 2019 ja s'havien assolit 102,27 hm³ de consum; el de 2024 el supera en un 8,7 %.

El creixement es reparteix de manera molt desigual entre illes. Respecte del 2014, el consum registrat puja un 63,8 % a Formentera —de 0,53 a 0,87 hm³—, un 21,9 % a Menorca, un 16,8 % a Eivissa i un 14,6 % a Mallorca. Que Mallorca sigui la que menys creix percentualment no la fa la menys rellevant: amb 85,25 hm³ consumits concentra el 76,7 % del total balear, de manera que el seu 14,6 % suposa molt més que el creixement de les altres tres illes juntes. El sotrac de 2020 també es distribueix desigualment: el consum cau un 25,4 % a Formentera, un 16,4 % a Mallorca, un 15,8 % a Eivissa i un 14,4 % a Menorca.

Figura 9. Origen de l'aigua subministrada a les xarxes urbanes de cada illa el 2024. Fins al 2022 el fitxer inclou una categoria d'aigua indiferenciada que no s'atribueix a cap procedència, motiu pel qual no se'n representa la sèrie completa (vegeu Observacions). Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 9. Origen de l'aigua subministrada a les xarxes urbanes de cada illa el 2024. Fins al 2022 el fitxer inclou una categoria d'aigua indiferenciada que no s'atribueix a cap procedència, motiu pel qual no se'n representa la sèrie completa (vegeu Observacions). Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

El quadre d'orígens separa l'arxipèlag en dos models. A les Pitiüses la dessalació ja és el recurs principal —Formentera se n'abasteix íntegrament i Eivissa n'obté el 64,0 %—, mentre que a Menorca el 86,7 % continua sent aigua subterrània i Mallorca presenta el quadre més complex, amb quatre orígens i un 15,3 % d'atribució impossible. Eivissa ha reduït la seva dependència del subsol substituint-la per dessalació; Menorca no ho ha fet, i el seu consum urbà continua caient íntegrament sobre les masses d'aigua subterrània.

Figura 10. Evolució de la dotació d'aigua subministrada a la xarxa urbana per persona present i dia, 2014-2024, amb el màxim establert per l'article 33 de la Normativa del Pla Hidrològic. La dotació mesura el volum que entra a la xarxa per persona present, pèrdues incloses, calculat sobre tota la població present, inclosa la que no està connectada a la xarxa, i per tant un valor mínim; no és el consum registrat a comptador, que el 2024 va ser de 192,5 litres. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears i de l'IBESTAT.
Figura 10. Evolució de la dotació d'aigua subministrada a la xarxa urbana per persona present i dia, 2014-2024, amb el màxim establert per l'article 33 de la Normativa del Pla Hidrològic. La dotació mesura el volum que entra a la xarxa per persona present, pèrdues incloses, calculat sobre tota la població present, inclosa la que no està connectada a la xarxa, i per tant un valor mínim; no és el consum registrat a comptador, que el 2024 va ser de 192,5 litres. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears i de l'IBESTAT.

La dotació és la comparació que millor resumeix l'indicador. El 2024 l'arxipèlag se situa en 246,7 litres per persona present i dia, poc més de tres litres per sota dels 250. Menorca supera aquest valor, amb 254,4; Mallorca hi és a un litre i mig, amb 248,6; Eivissa se situa en 240,1 i Formentera, molt per sota, en 146,9. Aquesta posició s'ha de llegir amb prudència: com que el denominador inclou població no connectada a la xarxa, totes les xifres són mínims. Que Menorca supera el valor de referència és segur; que el conjunt balear i Mallorca hi quedin per sota, no es pot afirmar.

Però el que dona sentit a la xifra és la sèrie sencera, i el primer que mostra és l'immobilisme: la dotació balear era de 249,6 litres el 2014 i és de 246,7 el 2024, una variació de tres litres en onze anys. I això mentre l'aigua no comptabilitzada baixava del 25,5 % al 22,0 %: aquesta reducció s'ha traduït en més aigua servida, no en menys aigua per persona.

El segon és que Menorca no és un cas del 2024 sinó un cas crònic: supera els 250 litres deu dels onze anys de la sèrie, amb màxims de 264,9 el 2019 i 273,9 el 2020. Mallorca només l'ha superat dues vegades, el 2014 i el 2020, i Eivissa mai. Aquests màxims coincideixen amb el repunt de 2020, quan la dotació balear puja a 252,8 litres i totes les illes excepte Formentera empitjoren: és el mateix efecte de denominador que descriu el capítol de pèrdues —la població present es va enfonsar més de pressa que el subministrament, de manera que cada persona que quedava a les illes va rebre més aigua—, i convé tenir-ho present per no llegir el descens posterior com una millora de gestió.

Formentera és l'excepció en sentit contrari, i la seva corba és la més eloqüent de la figura: es manté entre els 78 i els 93 litres fins al 2021 i després s'enfila fins als 146,9 del 2024. És l'única que creix de manera sostinguda. El seu nivell, però, no és comparable amb el de les altres illes, perquè gairebé la meitat de la demanda de la població de Formentera s'abasteix fora de la xarxa.

Figura 11. Aigua subterrània declarada per les xarxes urbanes el 2024 i assignació de proveïment per extracció que el pla vigent, el PHIB 2022-2027 aprovat pel Reial decret 49/2023, estableix per a l'horitzó 2027. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.
Figura 11. Aigua subterrània declarada per les xarxes urbanes el 2024 i assignació de proveïment per extracció que el pla vigent, el PHIB 2022-2027 aprovat pel Reial decret 49/2023, estableix per a l'horitzó 2027. Elaboració pròpia amb dades del Govern de les Illes Balears.

El contrast entre l'aigua subterrània que les xarxes declaren i el volum que el Pla els assigna separa clarament les illes: Menorca hi és un 31,3 % per damunt, Mallorca just al límit i Eivissa un 9,8 % per sota. Formentera no hi apareix perquè la seva xarxa urbana no extreu aigua subterrània. La comparació té dues limitacions que afecten només Mallorca. La primera és que els 16,61 hm³ que classifica com a potabilitzada poden incloure aigua d'origen subterrani, de manera que la xifra mallorquina és un mínim. La segona és que, segons el capítol de demanda d'aigua dessalada, dels 26,12 hm³ que l'Agència Balear de l'Aigua va subministrar en alta als municipis mallorquins el 2024, 8,94 no eren aigua dessalada sinó recursos naturals de sa Font de sa Costera i dels pous de s'Estremera i sa Marineta. Les dades municipals no indiquen en quina categoria d'origen la declaren els municipis, de manera que no es pot saber si els 70,00 hm³ d'aigua subterrània la inclouen. A Menorca i Eivissa no es dona aquesta circumstància, perquè el que hi subministra l'Agència és aigua dessalada en pràctica totalitat.

Aquest subministrament en alta situa les illes en posicions molt diferents davant el recurs artificial. El 2024 l'Agència cobria el 88,8 % del subministrament urbà de Formentera i el 64,6 % del d'Eivissa, mentre que a Mallorca hi aportava el 24,1 % —26,12 dels 108,57 hm³— i a Menorca només el 9,3 %, la dependència més baixa de l'arxipèlag i, alhora, l'illa on l'aigua subterrània de les xarxes més supera l'assignació del Pla.

Metodologia

Definició

Aquest indicador analitza l'aigua subministrada a les xarxes urbanes de distribució dels municipis de les Illes Balears, el consum efectivament registrat als comptadors dels usuaris, l'origen del recurs (subterrània, dessalada, superficial i potabilitzada) i la dotació resultant per persona i dia.

Metodologia

S'utilitza la sèrie municipal anual de subministrament i consum per als 66 dels 67 municipis de la demarcació que tenen dades disponibles —falta Sineu—, del 2014 al 2024. El total subministrat és el volum que entra a la xarxa de distribució; el consum és el volum registrat als comptadors dels usuaris finals. Les dades es recullen a partir de la informació que aporten els ajuntaments i les empreses gestores dels abastaments.

La figura d'origen es limita al 2024. A Eivissa no hi ha aigua indiferenciada i els orígens quadren amb el total tots els anys excepte del 2020 al 2022; per això el text també en comenta l'evolució des del 2014. La categoria potabilitzada agrupa aigua tractada abans d'entrar a la xarxa i no permet identificar-ne la procedència original.

Les dotacions es calculen dividint el total subministrat a la xarxa entre l'índex de pressió humana mitjà anual de cada illa i els dies de l'any, seguint la definició de l'article 33 de la Normativa del Pla Hidrològic: dotació referida a la població de dret i l'estacional, que inclou tots els aprofitaments connectats a les xarxes municipals i també les pèrdues en conduccions, dipòsits i xarxes de distribució. L'índex de pressió humana anual s'obté de la sèrie mensual de l'IBESTAT, ponderant cada mes pels seus dies. L'índex de pressió humana inclou tota la població present, també la que viu en habitatges aïllats que s'abasteixen de pous, aljubs o camions cisterna. Com que el numerador només inclou l'aigua de la xarxa, el resultat queda per sota de la dotació real de la població connectada. Segons la taula 22 de la Memòria del Pla Hidrològic 2022-2027 (mitjanes 2013-2018), el consum dispers representa el 15 % de la demanda de la població a Menorca, el 20 % a Mallorca, el 24 % a Eivissa i el 47 % a Formentera. El biaix és, per tant, més gran a les Pitiüses, i molt elevat a Formentera, i condiciona la comparació entre illes. No es pot corregir per a la sèrie 2014-2024 perquè no hi ha dades anuals de consum dispers per illa.

La comparació de les conclusions utilitza les assignacions de proveïment urbà per extracció que el Pla Hidrològic vigent estableix per a l'horitzó 2027, excloent-ne les assignacions procedents de fonts.

Unitats

Hectòmetres cúbics per any (hm³/any), litres per habitant i dia (l/hab./dia) i percentatge (%)

Temporalitat

Anual, del 2014 al 2024

Escala geogràfica

Municipal, insular (Mallorca, Menorca, Eivissa i Formentera) i agregat de les Illes Balears

Fonts d'informació

Govern de les Illes Balears, Conselleria del Mar i del Cicle de l'Aigua, Direcció General de Recursos Hídrics. Dades procedents dels ajuntaments i de les empreses gestores dels abastaments.

Assignacions de proveïment: annex 3 de la Normativa i annex 3 de la Memòria del Pla Hidrològic de tercer cicle (2022-2027), aprovat pel Reial decret 49/2023.

Índex de pressió humana: IBESTAT, a través del capítol de pressió humana d'aquest mateix informe.

Subministrament en alta de l'Agència Balear de l'Aigua i de la Qualitat Ambiental (ABAQUA) i la seva composició per origen: capítol de demanda d'aigua dessalada d'aquest mateix informe.

Observacions

El desglossament per origen del recurs no és homogeni al llarg de la sèrie. Fins al 2022 el fitxer inclou una categoria d'aigua indiferenciada —entre 12 i 20 hm³ l'any, tots a Mallorca— que no s'atribueix a cap procedència i que desapareix el 2023 i el 2024, quan la Direcció General la reparteix entre les altres categories. Un cop sumada, la suma dels orígens quadra amb el total subministrat, amb una tolerància de 0,005 hm³, en 678 de les 726 files, i les 48 restants la superen, sempre per excés i mai per defecte, en tretze municipis: Palma en nou anys de la sèrie, Sencelles i Sant Lluís en set, i Santa Margalida, Llucmajor i Ciutadella en quatre, entre altres. La magnitud relativa és molt desigual —del 0,1 % al 39,0 % del volum declarat—, i les desviacions més grans corresponen a Sant Antoni de Portmany (24,9-39,0 % els anys 2020 a 2022) i Sencelles (23,2-29,4 %); en volum, en canvi, la major part correspon a Palma, amb 10,5 hm³ acumulats en nou anys. Per aquest doble motiu —la categoria no atribuïble i les diferències residuals— el desglossament per procedència es limita al 2024 i les figures de sèrie mostren el subministrament i el consum agregats.

Falta el municipi de Sineu, l'únic dels 67 de la demarcació que no consta a la font. El seu codi apareix reservat però sense dades carregades, cosa que indica una absència de reporting i no una agregació amb un altre municipi. L'efecte sobre els totals de Mallorca és petit però no nul, i ara es pot acotar: la fitxa 10 de l'esquema de temes importants del quart cicle publica per al 2024 un subministrament balear de 142,8 hm³ i un consum d'111,4, davant dels 142,39 i 111,12 que dona la sèrie municipal aquí utilitzada. La diferència és de l'ordre de magnitud del que Sineu declarava el 2023 (0,357 i 0,237 hm³, segons la fitxa 4), de manera que les xifres d'aquest capítol estan lleugerament infravalorades, en menys d'un 0,3 %.

Per a Eivissa, la sèrie de la Direcció General de Recursos Hídrics i la de la concessionària AQUALIA, que utilitzava l'edició anterior, difereixen de manera apreciable en alguns municipis.

Abans del 2014 la font només ofereix agregats insulars i mitjanes de període, no sèrie municipal. La validació creuada amb el Pla Hidrològic és satisfactòria: per al període comú, aquest informe obté 132,65 hm³ subministrats de mitjana i el pla n'estima 133,28, una diferència atribuïble a l'any 2013 i a l'absència de Sineu.

Els municipis d'Escorca i Fornalutx presenten valors de subministrament repetits entre anys, cosa que suggereix que la seva xifra està estimada i no mesurada. No afecta els totals insulars.

Les dotacions es calculen a escala insular perquè l'índex de pressió humana només es publica per illa. L'article 43.2.a de la Normativa aplica el valor de 250 litres municipi a municipi i el calcula amb les dades de subministrament dels darrers cinc anys desagregades per mesos, de manera que les xifres d'aquest capítol indiquen la posició de cada illa respecte del valor de referència però no permeten determinar quins municipis el compleixen. Superar-lo obliga a preveure mesures d'estalvi en els nous creixements (art. 43.2.a). A més, quan es transforma sòl rústic en urbanitzat amb avaluació ambiental estratègica ordinària, l'informe de suficiència només pot ser favorable si la dotació no supera els 250 litres o si el municipi té un PGSA amb mesures suficients per assolir-ho (art. 43.4).

L'IBESTAT publica l'índex de pressió humana d'Eivissa i Formentera per separat només des del 2016; abans només consta la sèrie conjunta de les Pitiüses. Per això la dotació d'aquestes dues illes comença el 2016 i la de Mallorca, Menorca i el conjunt balear el 2014.

El Pla Hidrològic vigent publica per al període 2013-2018 una dotació de 302,9 litres per persona present i dia que suma al subministrament en xarxa el consum dispers i en resta l'ús industrial urbà, de manera que el numerador i el denominador corresponen a la mateixa població. Per illes dona 306 litres a Mallorca, 272 a Menorca, 304 a Eivissa i 264 a Formentera. La diferència amb les xifres d'aquest capítol mostra l'efecte de la població no connectada a la xarxa, sobretot a Formentera.

No s'ha pogut caracteritzar l'estacionalitat del consum, ja que la font disponible per al conjunt de les Illes Balears només ofereix dades anuals.El creixement del subministrament de Formentera coincideix amb un augment de producció de la dessaladora de Ca Marí, però la sèrie disponible no en permet establir la causa: no consta la data de posada en servei de la tercera línia de producció ni la capacitat efectiva de la planta any per any.

Contacte
info@alianzaagua.org
Centro social sa Carroca, Calle del Pica-Soques. 07817 Baleares
Segueix-nos
Projecte finançat per la Unió Europea per mitjà del Mecanisme de Recuperació i  Resiliència - NextGeneration EU
Segueix-nos
Contacte
info@alianzaagua.org
Centro social sa Carroca, Calle del Pica-Soques. 07817 Baleares
Projecte finançat per la Unió Europea per mitjà del Mecanisme de Recuperació i Resiliència - NextGeneration EU
Informació econòmica del projecte
@2026 Observatori de l'aigua. Termes i privacitat.