ESTAT GLOBAL DELS EMBASSAMENTS
Missatges clau
- Les Illes Balears tenen dues masses d'aigua de categoria llac: els embassaments de Gorg Blau i de Cúber, a la serra de Tramuntana, que abasteixen Palma. Al Pla Hidrològic 2022-2027 tots dos tenien un potencial ecològic bo o superior. Al diagnòstic del Pla Hidrològic 2028-2033, Gorg Blau passa a estat pitjor que bo i Cúber es manté en bon estat.
- Gorg Blau no assoleix el bon potencial pel fitoplàncton. Al mostreig del 2025, els cianobacteris hi representen el 66,5 % del biovolum i hi domina Planktothrix isothrix, una espècie potencialment productora de toxines. El biovolum total, de 4,07 mm³/L, correspon a un estat eutròfic segons aquest indicador; al mostreig del 2019 era de 0,47 mm³/L i no s'hi van detectar cianobacteris.
- L'estat químic és bo als dos embassaments en tots dos plans. Tot i l'empitjorament de Gorg Blau, les taules de pressions i impactes del Pla Hidrològic 2028-2033 no hi registren cap impacte i situen els dos embassaments en risc baix de no assolir el bon estat el 2027.
Introducció
Els embassaments de Gorg Blau i de Cúber es troben en una mateixa vall de la serra de Tramuntana, entre muntanyes de 700 a 1.100 m d'altitud. Gorg Blau, la reserva principal del sistema, té una superfície de 0,58 km², i Cúber, de 0,53 km². L'aigua de Gorg Blau s'eleva per bombament fins a un canal que la condueix a Cúber, des d'on, després de potabilitzar-la, s'abasteix Palma. Fins al segon cicle de planificació, aquests embassaments es consideraven masses molt modificades de categoria riu; des del Pla Hidrològic 2022-2027 es classifiquen com a masses molt modificades de categoria llac.
En ser masses molt modificades, en lloc de l'estat ecològic s'avalua el potencial ecològic. L'element biològic és el fitoplàncton, amb quatre indicadors: la clorofil·la a i el biovolum total, que mesuren la quantitat de fitoplàncton, i l'índex de grups algals (IGA) i el percentatge del biovolum que correspon a cianobacteris, que en mesuren la composició. Cada indicador s'expressa com una ràtio de qualitat ecològica normalitzada entre 0 i 1; el potencial és bo o superior si la mitjana supera 0,6. També es valoren les substàncies preferents i els contaminants específics. L'estat global és el pitjor entre el potencial ecològic i l'estat químic.
Aquest capítol compara el diagnòstic del Pla Hidrològic 2022-2027, vigent, basat en el mostreig del 2019, amb el dels documents inicials del Pla Hidrològic 2028-2033, en tramitació, que coincideix amb el mostreig fet l'11 d'abril de 2025. Cada diagnòstic prové d'una sola mostra per embassament, que no recull la variació del fitoplàncton al llarg de l'any. A més, el 2025 es van valorar les substàncies preferents, que el 2019 no es van tenir en compte.
Estat i tendències
Al Pla Hidrològic 2022-2027, els dos embassaments tenien un potencial ecològic bo o superior —amb una ràtio mitjana d'1,00 a Gorg Blau i de 0,94 a Cúber— i un estat químic bo, i l'objectiu ambiental de tots dos constava com a assolit. Al diagnòstic del Pla Hidrològic 2028-2033, Gorg Blau no assoleix el bon estat per l'indicador biològic, mentre que Cúber es manté en estat bo o millor.
Codi massa | Nom massa | PHIB 22-27 Estat | PHIB 22-27 Incompliment | PHIB 22-27 Objectiu ambiental | PHIB 28-33 Risc 2027 | PHIB 28-33 Estat | PHIB 28-33 Incompliment |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
11010705M | Embassament des Gorg Blau * | Bo o superior | — | Assolit | Baix | Pitjor que bo | Biològic (fitoplàncton) |
11017209M | Embassament de Cúber * | Bo o superior | — | Assolit | Baix | Bo o millor | — |
Taula 1. Estat dels embassaments al PHIB 2022-2027 i al PHIB 2028-2033 (en tramitació). Elaboració pròpia (Font: Govern de les Illes Balears). * Massa molt modificada: l'estat correspon al potencial ecològic. PHIB 22-27: PHIB 2022-2027; PHIB 28-33: PHIB 2028-2033. Risc 2027: risc de no assolir el bon estat global el 2027, segons les taules IMPRESS del PHIB 2028-2033.
Gorg Blau
Al mostreig del 2025, la ràtio mitjana del fitoplàncton de Gorg Blau és de 0,58, just per sota del límit de 0,6, i el potencial ecològic és moderat. Els dos indicadors que queden per sota de 0,6 són el biovolum total (0,31) i el percentatge de cianobacteris (0,28); la clorofil·la a (0,91) i l'IGA (0,81) el superen. El biovolum total és de 4,07 mm³/L, gairebé nou vegades el del 2019 (0,47 mm³/L). Els cianobacteris, que el 2019 no s'hi van detectar, representen el 66,5 % del biovolum i el 99,2 % de les cèl·lules. L'espècie dominant, Planktothrix isothrix, aporta el 93,5 % de les cèl·lules; és un cianobacteri filamentós potencialment productor d'anatoxines, microcistines i saxitoxines. Les cianotoxines no formen part dels paràmetres analitzats a la campanya.
Segons el biovolum, Gorg Blau es classifica com a eutròfic. En canvi, la transparència (4,8 m) i la clorofil·la a (3,0 µg/L) el situen com a oligotròfic, tot i que aquesta escala es refereix a valors d'estiu i el mostreig es va fer a l'abril.
Cúber
Cúber manté un potencial ecològic bo o superior, amb una ràtio mitjana de 0,84, inferior a la del 2019 (0,94). El biovolum total (0,99 mm³/L) correspon a un estat oligotròfic i la clorofil·la a (2,0 µg/L), a un d'ultraoligotròfic. Tanmateix, els cianobacteris, absents el 2019, hi representen el 36,6 % del biovolum i el 89,8 % de les cèl·lules, i aquest indicador hi queda per sota del límit entre bo i moderat (0,53). L'espècie dominant també és Planktothrix isothrix, amb el 81,6 % de les cèl·lules.
Indicador | Unitat | Cúber 2019 | Cúber 2025 | Gorg Blau 2019 | Gorg Blau 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
Clorofil·la a | µg/L | 1 | 2,0 | 1 | 3,0 |
Biovolum total | mm³/L | 1,21 | 0,99 | 0,47 | 4,07 |
Índex de grups algals (IGA) | — | 0,08 | 1,35 | 0,05 | 4,00 |
Cianobacteris | % del biovolum | Absents | 36,6 | Absents | 66,5 |
Ràtio de qualitat mitjana | 0 a 1 | 0,94 | 0,84 | 1,00 | 0,58 |
Potencial ecològic | — | Bo o superior | Bo o superior | Bo o superior | Moderat |
Taula 2. Indicadors de fitoplàncton dels embassaments als mostreigs del 2019 i del 2025. Als quatre indicadors, valors més alts indiquen una qualitat pitjor. Elaboració pròpia a partir de la taula 21 de l'annex 8 de la memòria del PHIB 2022-2027 i de les taules 11, 13, 14 i 22 de l'informe de la campanya del 2025.
Estat químic, pressions i risc
Al mostreig del 2025, cap dels dos embassaments no supera les normes de qualitat de les substàncies preferents ni dels contaminants específics, que formen part de l'element fisicoquímic del potencial ecològic. L'estat químic, que depèn de les substàncies prioritàries, és bo als dos embassaments, igual que al Pla Hidrològic 2022-2027.
Les taules IMPRESS del Pla Hidrològic 2028-2033 recullen com a pressions sobre els dos embassaments l'extracció d'aigua per a l'abastament públic (5,1 hm³/any a Gorg Blau i 3,2 hm³/any a Cúber), la presa i quatre espècies al·lòctones invasores, i a Gorg Blau, a més, una pressió difusa associada a la mineria. Aquestes taules, igual que l'annex 6 d'impactes dels documents inicials (taula 20), no registren cap impacte en cap dels dos embassaments i els situen en risc baix de no assolir el bon estat el 2027, tot i que el diagnòstic d'estat del mateix pla classifica Gorg Blau en estat pitjor que bo.
Conclusions
Els dos embassaments de les Illes Balears tenien un potencial ecològic bo o superior al Pla Hidrològic 2022-2027. Al diagnòstic del Pla Hidrològic 2028-2033, Gorg Blau, el principal dels dos embassaments que abasteixen Palma, no assoleix el bon estat, i Cúber s'hi manté.
L'empitjorament de Gorg Blau es deu al fitoplàncton: entre el 2019 i el 2025, el biovolum de fitoplàncton s'hi ha multiplicat gairebé per nou i els cianobacteris, que no es van detectar el 2019, en són el grup dominant, amb una espècie potencialment tòxica. A Cúber, el potencial continua essent bo, però també hi han aparegut cianobacteris de la mateixa espècie, en una proporció menor.
Aquestes conclusions es basen en una sola mostra per embassament i campanya, de manera que no permeten saber si la situació observada el 2025 és puntual o persistent. Les taules de pressions i impactes del Pla Hidrològic 2028-2033 no recullen l'alteració de Gorg Blau i el situen en risc baix.
Finalment, cal recordar que el diagnòstic del Pla Hidrològic 2028-2033 correspon als documents inicials d'un pla en tramitació i pot ser modificat durant el procés d'aprovació.
Metodologia
Definició | L'estat d'un embassament és el pitjor entre el seu potencial ecològic i el seu estat químic. El potencial ecològic es classifica com a bo o superior, moderat, deficient o dolent; la primera classe es diagnostica com a «bo o millor», i les altres, com a «pitjor que bo». Resulta del pitjor entre l'element biològic —el fitoplàncton— i l'element fisicoquímic —substàncies preferents (annex V del RD 817/2015) i contaminants específics de conca—. Per al fitoplàncton es calcula la ràtio de qualitat ecològica normalitzada de quatre indicadors (clorofil·la a, biovolum total, IGA i percentatge de biovolum de cianobacteris); es fa la mitjana dels dos de biomassa i dels dos de composició, i després la mitjana de totes dues. El potencial és bo o superior si el resultat supera 0,6. L'estat químic es classifica com a bo o com a «no assoleix el bo», segons el compliment de les normes de qualitat ambiental del RD 817/2015. |
|---|---|
Unitats | Nombre de masses d'aigua; ràtio de qualitat ecològica normalitzada (0 a 1); clorofil·la a (µg/L); biovolum (mm³/L); percentatge del biovolum (%). |
Temporalitat | Diagnòstics del PHIB 2022-2027 (vigent), basat en el mostreig del 2019, i del PHIB 2028-2033 (en tramitació), coincident amb el mostreig de l'11 d'abril de 2025. El risc de no assolir el bon estat correspon a l'horitzó del 2027. |
Escala geogràfica | Illes Balears. Les dues masses de categoria llac es troben a Mallorca. |
Fonts d'informació | Govern de les Illes Balears. Conselleria del Mar i del Cicle de l'Aigua. Direcció General de Recursos Hídrics. PHIB 2028-2033: annex 5 dels documents inicials consolidats, «Estat de les masses d'aigua», taules 3, 8 i 20; annex 2, «Inventari de masses d'aigua», taula 3 (superfície); taules IMPRESS de masses d'aigua superficial (fulls «Pressions», «Impactes» i «Riscos»); annex 6, «Impactes», taula 20; memòria, taules 54 i 55. PHIB 2022-2027 (RD 49/2023): annex 8 de la memòria, «Estado de las masas», apartat 2.3 i taula 21; annex 2 de la normativa, «Estado de las masas de agua y objetivos medioambientales», taula 4. LABAQUA (2025). Ejecución de trabajos de monitoreo y evaluación del estado ecológico de las masas de agua epicontinentales en la Demarcación Hidrográfica de las Illes Balears. Embalses. Informe campaña 2025. Direcció General de Recursos Hídrics. |
Observacions | L'estat del PHIB 2028-2033 prové de l'annex 5 dels documents inicials. L'estat i l'incompliment coincideixen amb els de l'informe de la campanya del 2025, d'on provenen els valors dels indicadors i la composició del fitoplàncton. Els valors del 2019 provenen de la taula 21 de l'annex 8 del PHIB 2022-2027. El text d'aquest annex esmenta com a indicadors la clorofil·la a, el biovolum i el percentatge de cianobacteris, però la taula també inclou l'IGA. Els cianobacteris hi consten com a absents. L'estat tròfic es classifica segons el biovolum de fitoplàncton (Willén, 2000) i segons la transparència i la clorofil·la a (OCDE, 1982). L'escala de l'OCDE es refereix a valors estivals, i el mostreig del 2025 es va fer a l'abril. Les ràtios de qualitat superiors a 1 s'igualen a 1. Al mostreig del 2025, a Cúber la ràtio del percentatge de cianobacteris (0,53) queda per sota del límit de 0,6, però la mitjana dels quatre indicadors (0,84) el supera. La pressió i el risc provenen de les taules IMPRESS del PHIB 2028-2033. El risc es determina combinant els impactes comprovats i les pressions significatives (memòria dels documents inicials, apartat 4.2.5). El diagnòstic del PHIB 2028-2033 correspon a un document en tramitació i pot ser modificat durant el procés d'aprovació. |









